Edukacja plastyczna,  Edukacja polonistyczna

Czytam z klas? – mi?dzynarodowy projekt edukacyjny!

Witajcie Kochani!

Ma?o mnie, wiem o tym, ale ci?gle brakuje mi czasu, ?eby przysi??? i co? napisa?. Postaram si? to zmieni? i cz??ciej si? do Was odzywa?.

Tego posta zacz??am pisa? prawie tydzie? temu na ?wietlicy, jak jeszcze nie by?o dzieci i dopiero dzisiaj go ko?cz?… masakra jaka? 🙁

Jestem ciekawa czy s?yszeli?cie o wspania?ym projekcie „Czytam z klas? – lekturki spod chmurki” wspieraj?cy czytelnictwo w?rd najm?odszych uczniw, projekt ten mo?ecie rwnie? wprowadzi? w Waszych placwkach jako innowacja. Autorem projektu jest Honorata Szanecka.

Jak tylko wy?wietli?a mi si? na FB jaka? informacja o tym projekcie od razu bez zastanowienia do niego przyst?pi?am – bo uwielbiam CZYTA?, a w szczeglno?ci dzieciom. Po przeczytaniu regulaminu program jeszcze bardziej mi si? spodoba? i jestem nim zafascynowana, jedynie czego ?a?uj? to tego, ?e nie wiedzia?am o I edycji.

Wszystkie informacje o projekcie, zgody, pomoce znajdziecie na FB do??czaj?c do grupy „CZYTAM Z KLAS? – mi?dzynarodowy projekt edukacyjny dla klas I-III.

Cele projektu m.in.:
– rozbudzanie u uczniw ciekawo?ci literackiej,
– rozwijanie aktywno?ci czytelniczej,
– doskonalenie czytania ze zrozumieniem oraz aktywnego s?uchania,
– integracja zespo?u klasowego,
– wzmacnianie wi?zi ze ?rodowiskiem przyrodniczym – rozwijanie poczucia troski i odpowiedzialno?ci za bli?sze i dalsze otoczenie.

Po krtce:

Projekt sk?ada si? z trzech modu?w (jesiennym, zimowym i wiosennym).
W ka?dym module wybiera si? jedn? ksi??k? do opracowania wsplnie z dzie?mi, podane s? zadania obowi?zkowe (dwa) i do wyboru (min. dwa).
Na zako?czenie ka?dego modu?u jest opowiadanie o chmurce Tosi oraz scenariusz zaj?? do przeprowadzenia.
Pod koniec ka?dego modu?u nale?y wys?a? krtkie sprawozdanie z przeprowadzonych dzia?a? oraz zdj?cia.
Po przes?aniu trzeciego sprawozdania na uczniw czeka dyplom, a na nauczycieli certyfikat.

Prac? z projektem rozpocz?li?my od filmiku promocyjnego, ktry na stronie grupy zamie?ci?a Autorka projektu.

Zrobili?my wspania?e CZYTUSIE, ktre zach?caj? nas i przypominaj? o czytaniu.

Kolejn? rzecz?, ktr? ju? uda?o nam si? zrobi? to stworzenie lekturnikw.

Do naszych lekturnikw oprcz stron Autorki dodali?my jeszcze kartk? z planem dzia?a?, ktr? mo?ecie pobra? oraz „Chmurkowy zawrt g?owy” – kart? do zapisywania ksi??ek, ktre dziecko przeczyta?o. Za ka?d? przeczytan? ksi??k? ucze? otrzymuje chmurk? i przykleja na prac? plastyczn?. Praca plastyczna mia?a dowolny temat – wa?ne, aby by?a to przestrze? otwarta, gdzie po niebie b?d? sun??y chmurki. W ten sposb zobaczymy na czyim niebie pojawi si? ich najwi?cej.

Mj plan dzia?a? z projektem:

MODU? I MA?A CHMURKA W KRAINIE DRZEW

Drzewo do samego nieba Maria Terlikowska

• drzewo czytelnicze
  • plakat zach?caj?cy innych do czytania ksi??ek
  • wydzieranka
  • opowiadanie Ma?a chmurka w krainie drzew

MODU? II MA?A CHMURKA W KRAINIE ?NIEGU

Zima Muminkw Tove Jansson

• zimowy wystrj sali
  • Eko Ba?wanek
  • Pokaz mody Zimowe EKO kreacje
  • opowiadanie Ma?a chmurka w krainie ?niegu

MODU? III MA?A CHMURKA W KRAINIE S?O?CA

DZIECI Z BULLERBYN ASTRID LINDGREN

• Ulubiony bohater jestem aktorem
  • Piknik czytelniczy pod chmurk?
  • Lekcja pod chmurk?
  • opowiadanie Ma?a chmurka w krainie s?o?ca

Serdecznie zach?cam do do??czenia do projektu!