Edukacja polonistyczna

Listy i kartki pocztowe

Wakacje to idealny czas na wysy?anie listów i widokówek do kole?anek, kolegów, babci, dziadka lub innych bliskich osób. Na pewno si? uciesz? i b?dzie to dla nich ogromna niespodzianka. Teraz w dobie wiadomo?ci mailowych oraz MMS’ów sztuka pisania listów i wysy?ania kartek niestety zanika.

Kiedy by?am dzieckiem uwielbia?am ten moment (rzadko, bo rzadko, ale si? zdarza?o), kiedy to do mnie by?a zaadresowana koperta – na moje imi? i nazwisko – czu?am si? wtedy dumna i wa?na.
Pewnego razu rodzice otworzyli mój list. Pami?tam jak bardzo by?am o to w?ciek?a, jakim prawem to zrobili. Czu?am si? fatalnie. Jak mogli, przecie? to by?o do mnie.
Dlatego uwa?am, ?e warto zach?ca? dzieci do tradycyjnej formy wypowiedzi. Pisanie listów, dzienników, pami?tników uczy dzieci:
– przelewania swoich uczu?, my?li na papier,
– cierpliwo?ci, koncentracji, pami?ci
– nawi?zywania relacji z adresatem,
– planowania wypowiedzi,
– poczucia estetyki,
– rozwija zr?czno?? i motoryk? ma??.
Powoduje uczucie bycia wa?nym!

Zatem dzisiejsz? lekcj? zdaln? po?wi?ci?am na przypomnieniu uczniom jak zbudowany jest list oraz jak napisa? pozdrowienia i zaadresowa? kopert? oraz kartk? pocztow?. Nagra?am dla nich filmik, który mo?ecie zobaczy? poni?ej:

Zadaniem uczniów by?o wypisanie kartki pocztowej. Przesy?am Wam wzory, z których mo?ecie skorzysta? do ?wicze?.

A ja wys?a?am dzieciom ten wzór:

Równie? przygotowa?am dla dzieci ?wiczenie online – zagrajcie sami:

Na koniec zaj?? poda?am dzieciom moje dane, gdyby chcieli do mnie napisa? list lub wys?a? widokówk? z wakacji.

Ja równie? mam w planach napisa? do uczniów.

Trzymajcie si? ciep?o!